Eterična ulja dobivena iz različitih biljaka ljudi koriste od davnina. Naširoko se koriste kao aromati. Visoka volatilnost u kombinaciji s kemijskom aktivnošću odredila je njihovu potražnju kao komponenti formulacija koje se koriste u kozmetologiji i za proizvodnju parfema. Također se koriste u terapeutske i profilaktičke svrhe.
Zbog svoje sposobnosti prodiranja duboko u dermis često se nalaze u raznim kozmetičkim maskama. Njihova uporaba u čistom obliku se ne prakticira zbog povećane kemijske aktivnosti, što u ovom slučaju može izazvati jaku iritaciju. Stoga se eterična ulja za kožu lica koriste samo u obliku otopina. Štoviše, baza za otopine nije voda, jer se u njoj ne otapaju, već različita biljna ulja. Iznimka su slučajevi kada je potreban točkasti udar na nedostatke. Kao baza mogu poslužiti i prirodne kreme.
Važno! Nemojte dodavati eterična ulja u gotove kreme i druge kozmetičke preparate. Činjenica je da oni igraju ulogu transporta za isporuku drugih komponenti otopine u dubinu kože, zbog čega njihova uporaba može dovesti do nepredvidivih posljedica.
Kozmetičke maske za lice s eteričnim uljima mogu biti učinkovite za sve tipove kože. Glavna stvar je odabrati pravi sastav maske. Stoga je potrebno poznavati svojstva najčešće korištenih ulja.
Kompozicije za masnu kožu
Ulja čajevca, jele, kamfora, ružmarina i bergamota dobro djeluju na problematični dermis s pojačanom aktivnošću lojnih žlijezda. Ovaj popis nije ograničen. Štoviše, valja napomenuti da mnogi od njih imaju univerzalni učinak na različite tipove kože.
- Ulje čajevca dobro se pokazalo u sastavu maski za problematični dermis s oštećenom funkcijom lojnih žlijezda. Njegova antiseptička svojstva čine ga iznimno učinkovitim protiv akni, prištića i drugih upalnih manifestacija ove vrste.
- Ulje jele ima slične kvalitete. Djelotvoran je i protiv upala i apscesa problematičnog dermisa s povećanom razinom masnog sekreta. Osim toga, ima pomlađujući učinak na površinu lica, zaglađujući ga. Stoga se maske za lice s eteričnim uljima jele često koriste za toniranje i pomlađivanje kože koja stari.
- Ulje bijelog kamfora ima antibakterijska svojstva i uspješno se koristi kao protuupalno sredstvo, kao dio raznih kozmetičkih maski. Takve maske su korisne protiv akni, gnojnih osipa i drugih upala, jer pomažu u normalizaciji rada lojnih žlijezda i normaliziraju znojenje problematičnog dermisa. Također mogu biti od pomoći u posvjetljivanju staračkih pjega i pjega.
- Ulje ružmarina, ovisno o sastavu, dijelimo u tri vrste:
- Kamfor-borneol.
- Cineol.
- Verbenonski.
Prilikom odabira koje su vrste poželjnije u određenom slučaju, treba imati na umu da su maske koje sadrže vrstu kamfor-borneol korisnije za problematičan, masni dermis sklon upalama. Za suhu kožu s pojačanim ljuštenjem, kao i suhu i grubu kožu, prikladniji je tip verbenona.
Tečajna uporaba takvih maski normalizira rad lojnih žlijezda, omekšava i zaglađuje površinu lica, vraćajući mu elastičnost. Ujedno se čiste i sužavaju pore. Također ima opipljiv protuupalni učinak, zbog čega je široko tražen za upotrebu protiv širokog spektra kožnih bolesti, od furunculoze i dermatitisa do akni.
Primjena za suhu kožu
Odgovarajući na pitanje koja ulja najbolje djeluju na suhi dermis, prije svega treba navesti ulja naranče, mira, sandalovine, ruže i pačulija. Njihova uporaba za hidrataciju može uspješno zamijeniti skupe kreme. Međutim, njihov utjecaj nije ograničen na vlagu.
- Ulje naranče koristi se za suhu kožu u fazi značajne dehidracije. Slaže se s gotovo svim baznim biljnim uljima koja imaju hidratantni učinak. Maske koje ga uključuju dobro su se pokazale protiv ožiljaka i ožiljaka. Osim toga, oni su u stanju vratiti normalno funkcioniranje krvnih žila epiderme, čime se uklanjaju učinci rosacee. Također pomaže da se riješite staračkih pjega.
- Ulje smirne koristi se kao terapeutsko i profilaktičko sredstvo za vrlo suhu, ispucalu kožu. U stanju je brzo zaustaviti upalu i crvenilo suhe kože, omekšati je i vratiti joj elastičnost.
- Ulje sandalovine dobro djeluje na suhu, opuštenu kožu koja je izgubila svoj prirodni tonus. U stanju je vratiti elastičnost i prirodni tonus suhe kože, izglađujući sitne bore oko uglova očiju i usta. Djelotvorno djeluje na uspostavljanje ravnoteže vode suhe i dehidrirane kože, što je posebno važno zimi. Također može izbijeliti kožu i posvijetliti ožiljke i ožiljke.
- Ružino ulje vrlo je popularno zbog svoje svestranosti. Ne samo da pomaže vlažiti suhu kožu, već ima i učinak zatezanja, ispravljajući oval lica i izglađujući sitne bore. Također smanjuje preosjetljivost epiderme i potiče metabolizam u staničnom tkivu.
Za zatezanje kože lica i uklanjanje njezine suhoće preporučuje se ružino ulje.
- Ulje pačulija koristi se za obnavljanje i zaglađivanje suhe kože. Povećava hidratantni učinak baznih biljnih ulja, osiguravajući njihovo prodiranje u dubinu kože. Zbog toga dolazi do kvalitativnog zasićenja staničnog tkiva hranjivim tvarima.
Eterična ulja za pomlađivanje kože
Eterična ulja za pomlađivanje lica najčešće imaju univerzalni učinak i mogu se koristiti za sve tipove kože. Razmotrite koji od njih najbolje utječu na pomlađivanje kože.
- Ulje limuna može pomladiti kožu, bez obzira na njen tip, usporavajući njeno starenje. Osim toga, stabilizira stvaranje masnih izlučevina, sužavajući i čisteći pore na površini lica. Također ima snažna svojstva izbjeljivanja.
- Narančino ulje dolazi u dvije varijante jer se može napraviti od slatke i gorke naranče. Napravljen od slatke naranče, koristi se uglavnom za dehidriranu i grubu, kao i kožu koja stari. Proizveden od gorke naranče, zbog svoje sposobnosti da normalizira rad žlijezda lojnica, češće se koristi za masnu kožu. Bez obzira na vrstu, jednako je sposoban pružiti protuupalni učinak i učinak izbjeljivanja.
- Ylang ylang ulje je također svestrano u svojim kvalitetama. Može popraviti i pomladiti sve tipove kože. I ne manje učinkovito utječe na problematična područja površine lica, sužavajući pore i vraćajući normalan metabolizam. Zbog toga se često koristi ne samo za pomlađivanje, već i kada je potrebno riješiti se akni i drugih upala kože.
Značajke aplikacije
Budući da su eterična ulja kemijski i biološki aktivne tvari, potrebno je pridržavati se niza pravila pri njihovoj uporabi:
- Ne smije se dopustiti da uđu u oči. Ako se to ipak dogodi, odmah isperite oči toplom vodom.
- Nakon njihove primjene dopušteno je lagano crvenilo kože. Međutim, ako je povezan sa svrbežom ili drugim neugodnim reakcijama, tada biste trebali promijeniti sastav ili paziti da se njegova doza ne krši.
- Ne smijete zanemariti kako aroma sastava utječe na vaš njuh. Ako vam je miris neugodan, bolje ga je zamijeniti, jer je uspješno djelovanje sastava, između ostalog, posljedica vašeg dobrog zdravlja.
- Iz istog razloga morate unaprijed znati kako to može utjecati na vaš ukupni ton. Dakle, prije odlaska u krevet ne biste trebali koristiti sastav koji povećava aktivnost tijela. Na isti način, kompozicije s opuštajućim učinkom nisu prikladne ujutro.